HP ProBook 650 – Bardzo dostępny laptop do pracy

Średniej klasy laptop biznesowy powinien być przede wszystkim użyteczny. Byłoby też miło gdyby cechowała go również długa żywotność oraz możliwość modernizacji przez  użytkowników, którzy przyzwyczaili się i nie chcą przesiadać się na inne maszyny. W ofercie HP takim laptopem jest właśnie ProBook 650.

Co znaczy dostępny?

Średniej klasy laptop biznesowy powinien być przede wszystkim użyteczny
fot. hp.com

Na pierwszy rzut oka ProBook 650 wygląda bardzo przeciętnie. Przy wadze 2,3 kg i 25 mm wysokości na pewno nie robi wrażenia ultrabooka, ale jest całkiem elegancki. Nie to jednak jest zaletą obudowy. Kiedy oglądasz ją z zewnątrz widzisz porty wyjściowe. Dużo portów. Port dokowania, 5 USB w standardzie 3.0, VGA/D-Sub, port szeregowy, kilka czytników kart, audiocombo – nawet jak na duży, 15 calowy laptop HP ProBook 650 jest ponadprzeciętnie wyposażony. Ma nawet napęd optyczny, co powoli odchodzi już do lamusa.

Oprócz możliwości łatwego połączenia laptopa z innymi urządzeniami, zadbano także o to by użytkownik mógł łatwo dostać się do wnętrza laptopa. Prosta zasuwka pozwala otworzyć pokrywę serwisową i uzyskać dostęp… dosłownie do wszystkiego. Wewnątrz jest miejsce na dodatkowy dysk i kości RAM. Procesor można wymienić, a wentylator wyjąć w celu wyczyszczenia. Bardzo niewiele laptopów oferuje taką możliwość. Brawo dla HP.

Tylko do pracy

Oczywiście jako, że wśród laptopów biznesowych należy do klasy średniej, posiada również wady. A dokładnie jedną. Jest niąoferowana w standardzie matryca w rozdzielczości HD (1366 x 768). O ile do zastosowania w pracy jest idealna, to do zastosowań multimedialnych i obróbki grafiki się nie nadaje. Znacznie lepsze możliwości oferuje, dostępna opcjonalnie, matryca Full HD. Chociaż zwiększa ona cenę modelu, niweluje też jego najsłabszy punkt. Dla części użytkowników nie ma to jednak tak istotnego znaczenia.

W pracy ważniejsze są wydajność i komfort. Tu HP ProBook 650 spełnia swoje zadania zgodnie z przewidywaniami. Korzysta z procesorów Intel Core i3 (seria M), które z reguły dają więcej mocy od coraz częściej stosowanych procesorów niskonapięciowych (seria U). W fabrycznej konfiguracji korzysta z bardzo dobrych dysków HDD, ale chcąc uzyskać większą szybkość zapisu można zdecydować się na SSD lub połączyć oba typy.

Bazowy układ chłodzenia jest bardzo wydajny. Laptop ani nie przegrzewa się, ani nie generuje nadmiernego hałasu. Na baterii można pracować ok. 5 godzin.

Inwestycja w dostępność

Jeśli dla kogoś dostęp do podzespołów i możliwość łączenia urządzenia z innymi są bardziej istotne od grafiki, to w HP ProBook 650 znajdzie całkiem wydajne i niedrogie narzędzie dla swojej firmy. Konkurencją dla niego mogą być na przykład laptopy Asus Pu551 lub Lenovo ThinkPad L.