Jaki dysk wybrać do laptopa biznesowego?

Dysk twardy to niezwykle ważne urządzenie w każdym komputerze. Umożliwia on przechowywanie danych takich jak system operacyjny, gry, aplikacje, zdjęcia, filmy, muzykę, pliki tekstowe oraz wiele innych. Istotne jest, aby odpowiednio dobrany był zarówno rodzaj dysku, jak i wielkość pamięci. Współczesne gry i aplikacje ze względu na ogromną ilość danych potrzebują mnóstwo wolnego miejsca.

Jakie rodzaje dysków możemy spotkać?

Dysk twardy to niezwykle ważne urządzenie w każdym komputerzeNa dzień dzisiejszy istnieją dyski wykonane w jednej z trzech technologii:

  • Dyski HDD (magnetyczny talerzowy inaczej zwany klasycznym)
  • Dyski SSD (dysk półprzewodnikowy, zwany również nowoczesnym)
  • Dyski SSHD (dysk talerzowy hybrydowy z dodatkową pamięcią SSD).

Każdy z tych typów różni się od siebie budową, funkcjonalnością i prędkością. Aby przybliżyć te różnice, warto krótko je scharakteryzować. Dysk HDD zapisuje dane na wirującym talerzu, ciężko go dalej usprawniać, producenci mogą jedynie zwiększać jego pojemność. Dysk SSD to następstwo rozwoju pamięci FLASH, którą możemy spotkać m.in. w pendrive. Charakteryzuje się większą prędkością zapisywania i odczytywania danych, jednocześnie są też droższe od klasycznych nośników pamięci. Jeśli chodzi o dysk SSHD jest to połączenie zalet obu poprzednio opisanych dysków, niestety to dość drogie rozwiązanie.

Jaki więc dysk powinniśmy zamontować do współczesnego laptopa? Weźmy pod lupę Lenovo ThinkBook Plus (https://www.kuzniewski.pl/k4758,laptopy-lenovo-ibm-thinkbook-thinkbook-plus.html). Biorąc pod uwagę dzisiejsze standardy jest to dość wydajne urządzenie. Posiada zintegrowany układ graficzny Intel UHD Graphics oraz świetny proces Intel Core Comet Lake 10-tej generacji. Oprócz 16 gigabajtów RAMu, solidnie wykonanej obudowy oraz wielu złączy jak np. USB, HDMI, Jack 3.0 wyposażony jest również w dodatkowy ekran e-ink zamiast standardowej pokrywy ekranu. Podzespoły tego urządzenia są na tyle owocne, że powolniejszy dysk typu HDD okazałby się nietrafny. W konsekwencji znacząco mógłby spowolnić działanie, nie wykorzystalibyśmy maksymalnie potencjału komputera. W tym przypadku doskonałym wyborem okazuje się dysk typu SSD, który zapewni odpowiednio szybki zapis i odczyt danych.

Technologia zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com