Dell Latitude 3450 – 14 calowy laptop do biura

Granice między różnymi typami laptopów łatwo się zacierają. Ten sam model w podstawowej konfiguracji może być zwyczajnym laptopem biurowym, a w maksymalnej aspirować do klasy biznesowej. Tak właśnie jest w przypadku Dell Latitude 3450 – 14 calowego, ważącego ok. 2 kg notebooka.

Nie najlepsze pierwsze wrażenie

Granice między różnymi typami laptopów łatwo się zacierają, czego przykładem jest Dell Latitude 3450
fot. kuzniewski.pl

Wystarczy wziąć do ręki laptopa by zrozumieć, że jest to urządzenie raczej stacjonarne. Plastikowa obudowa nie budzi zaufania, kiedy trzeszczy pod wpływem punktowego nacisku. Jakość modelu pozostaje typowa podstawowych laptopów biurowych. Trudno też mówić o Dell Latitude 3450 jako o laptopie wyjątkowo smukłym. Przy 14 calowym wyświetlaczu, obudowa ma 25 mm wysokości po złożeniu. A ponieważ po uruchomieniu często pierwszym urządzeniem, z którego korzystamy, jest touchpad, złe wrażenie może się pogłębić. Na szczęście od tego momentu inspekcja będzie już wskazywała tylko zalety.

Na przykład znacznie istotniejsza od płytki klawiatura pozwala pisać wygodnie i ma rozsądny układ. Łatwy jest też dostęp do wnętrza laptopa.

Plan minimum

Tradycyjny magazyn HDD o pojemności 500 GB, matryca TN w rozdzielczości HD (1366 x 768), zintegrowana karta grafiki i standardowy procesor z serii Intel Core i5 U – to właśnie otrzymamy kupując podstawową  wersję Dell Latitude 3450. Będzie to konfiguracja właściwa do pracy biurowej i raczej tylko do niej. Jednak nawet w wypadku wybrania najtańszego laptopa, można liczyć na odpowiednią wydajność i dwie zalety, które zdecydowanie poprawiają komfort pracy. Pierwszą jest system chłodzenia, który podczas normalnej pracy nie pozwala by obudowa osiągnęła więcej niż 30°C i 40°C przy maksymalnych parametrach pracy. Jeśli ktoś lubi pracować z laptopem na kolanach, nie ma przeciwwskazań by to robił nawet 8 godzin, tyle bowiem wytrzyma bateria przy normalnym użytkowaniu. Czas pracy jest więc zdecydowanie dłuższy, co stanowi istotną kwestię w klasie sprzętu biznesowego. Dlatego warto przyjrzeć się nieco bardziej zaawansowanym konfiguracjom.

Przerabiamy i usprawniamy

RAM 8 GB? Nie ma sprawy. Już montujemy. Pojemniejszy lub szybszy dysk? Da się zrobić. W końcu wymiana podzespołów w Dell Latitude 3450 nie jest trudna. Przejdźmy więc do najważniejszej rzeczy. Wyświetlacz w rozdzielczości HD nam nie wystarcza?, na co możemy go wymienić? Możliwość jest jedna, ale warta uwagi. Dostępna jest matryca Full HD w technologii AHVA/IPS (więcej informacji o różnych technologiach matryc LCD można znaleźć tutaj: http://www.pchardwarehelp.com/guides/lcd-panel-types.php), z podświetleniem 275 cd/m², głębokim kontrastem, ochroną przed odblaskami i bardzo ładnym odwzorowaniem kolorów. Od razu lepiej, prawda?

W najwyższej konfiguracji laptop staje się dużo przyjaźniejszy dla użytkownika. Obraz jest naprawdę dobry, poprawia się też wydajność. Czy w takim razie laptop wskakuje do kategorii biznesowej?

Zrobiłby to z pewnością gdyby nie wspomniana wcześniej obudowa. Jakość wykonania jest obok ciężaru, czasu pracy na baterii i poziomu emisji, jednym z istotnym elementów mobilności. W laptopie biznesowym wszystkie te parametry powinny wykraczać poza przeciętną. Tu jednego z nich brakuje. Nie znaczy to bynajmniej, że laptop jest zły. W pracy będzie sprawdzać się bardzo dobrze, a po wymianie wyświetlacza na Full HD  zyska pod względem multimedialnym.